EEU-FC1H270H
Description
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
EEU-FC1H270H PDF
Type Description
Series:FC
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Capacitance:27 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:139.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:215 mA @ 100 kHz
Impedance:900 mOhms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)