SEK101M350ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
SEK101M350ST PDF
Type Description
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):2.65Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:360 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:648 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)