ECO-S2GP471EA
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
DataSheet
ECO-S2GP471EA PDF
Type Description
Series:TS-UP
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):388mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.39 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.346 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)