UHE1C122MPT
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
UHE1C122MPT PDF
Type Description
Series:UHE
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.32 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.65 A @ 100 kHz
Impedance:42 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)