SXR821M010ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
SXR821M010ST PDF
Type Description
Series:SXR
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):310mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:516 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:860 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)