AVS477M10F24B-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
AVS477M10F24B-F PDF
Type Description
Series:AVS
Package:Bulk
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):900mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Bypass, Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency:330 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:561 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)