EKMH451VND391MB35T
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
DataSheet
EKMH451VND391MB35T PDF
Type Description
Series:KMH
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):638mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.57 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.2451 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)