PSU5365A
Description
CAP ALUM 53UF 165V QC TERM
DataSheet
PSU5365A PDF
Part Status:Active
Capacitance:53 µF
Tolerance:0%, +20%
Voltage - Rated:165 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:-
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.438" Dia (36.53mm)
Height - Seated (Max):2.750" (69.85mm)