SMH100VN392M30X45T2
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
SMH100VN392M30X45T2 PDF
Type Description
Series:SMH
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Capacitance:3900 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):64mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.54 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.448 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)