B43044F2476M
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B43044F2476M PDF
Type Description
Series:B43044
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:630 mA @ 100 kHz
Impedance:1.7 Ohms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)