SH100M100ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
SH100M100ST PDF
Type Description
Series:SH
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):13.26Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:91 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)