UWX0J331MCR1GB
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UWX0J331MCR1GB PDF
Type Description
Series:UWX
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:170 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:255 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)