EKMM401VSN680MQ20U
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EKMM401VSN680MQ20U PDF
Type Description
Series:KMM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):3.656Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:-
Ripple Current @ Low Frequency:460 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:657.8 mA @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)