LPW332M1JQ25V-W
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LPW332M1JQ25V-W PDF
Type Description
Series:LPW
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):151mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.76 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.312 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)