EEU-EB1H1R0SB
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EEU-EB1H1R0SB PDF
Type Description
Series:EB
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Capacitance:1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:13.2 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)