UUD1V150MCR1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 15UF 20% 35V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UUD1V150MCR1GS PDF
Type Description
Series:UUD
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:15 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:150 mA @ 100 kHz
Impedance:760 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)