100ZLH820M18X40
Description
CAP ALUM 820UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
100ZLH820M18X40 PDF
Type Description
Series:ZLH
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.106 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.51 A @ 100 kHz
Impedance:26 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)