B43044A9107M
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B43044A9107M PDF
Type Description
Series:B43044
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:1.25 A @ 100 kHz
Impedance:340 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)