381LX102M080H022
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
381LX102M080H022 PDF
Type Description
Series:381LX
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.5 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)