380LX183M016J022
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP
DataSheet
380LX183M016J022 PDF
Type Description
Series:380LX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:18000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):45mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.4 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)