600D127F100DX4
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 120UF 100V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
600D127F100DX4 PDF
Type Description
Series:600D
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:120 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.27Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:910 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.274 A @ 1 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.375" Dia x 2.687" L (9.53mm x 66.26mm)