LNR1K683MSEN
Description
CAP ALUM 68000UF 20% 80V SCREW
DataSheet
LNR1K683MSEN PDF
Part Status:Active
Capacitance:68000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:15.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:17.825 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):5.630" (143.00mm)