MAL250074682E3
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 420V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
MAL250074682E3 PDF
Type Description
Series:500 PGP-ST
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):18mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:37.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:14 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:2.992" Dia (76.00mm)
Height - Seated (Max):5.972" (151.70mm)