E36D401HPN222ECD0U
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 2200UF 400V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
E36D401HPN222ECD0U PDF
Type Description
Series:U36D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:-10%, +40%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.875" (22.22mm)
Size / Dimension:2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):5.125" (130.18mm)