MAL213659471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
MAL213659471E3 PDF
Type Description
Series:136 RVI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:900 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:45 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.476" (37.50mm)