MAL210117334E3
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 330000UF 20% 40V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
MAL210117334E3 PDF
Type Description
Series:101 PHR-ST
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):5mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:28.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:5 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:2.992" Dia (76.00mm)
Height - Seated (Max):8.886" (225.70mm)