LKG1C822MESCBK
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP IN
DataSheet
LKG1C822MESCBK PDF
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:2.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)