MAL205358151E3
Description
CAP ALUM 150UF 20% 385V T/H
DataSheet
MAL205358151E3 PDF
Type Description
Series:053 PEC-PW
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:385 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:900 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:700 mOhms
Lead Spacing:0.787" (20.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)