MAL216247103E3
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 40V SNAP
DataSheet
MAL216247103E3 PDF
Type Description
Series:162 PLL-PW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):41mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.03 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:29 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)