MAL215952821E3
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
DataSheet
MAL215952821E3 PDF
Type Description
Series:159 PUL-SI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):290mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.77 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:240 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)