MAL214834682E3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
MAL214834682E3 PDF
Type Description
Series:148 RUS
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.59 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:45 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)