B43545C9397M002
Description
CAP ALUM SNAP
DataSheet
B43545C9397M002 PDF
Type Description
Series:B43545
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):150mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.28 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:220 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)