EKXL401ELL680MU30S
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL TH
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EKXL401ELL680MU30S PDF
Type Description
Series:KXL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:585 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.4625 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)