E36D351LPN102MAA5U
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SCREW
DataSheet
E36D351LPN102MAA5U PDF
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):178mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.41 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.774 A @ 3 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max):4.125" (104.78mm)