MAL210285153E3
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW
DataSheet
MAL210285153E3 PDF
Type Description
Series:102 PHR-ST
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):10mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:31.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:8 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):8.795" (223.40mm)