LNT2H103MSEJBN
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 500V SCREW
DataSheet
LNT2H103MSEJBN PDF
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:29.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:41.86 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):9.961" (253.00mm)