475MXK220MEFCSN30X30
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 220UF 20% 475V SNAP-IN
DataSheet
475MXK220MEFCSN30X30 PDF
Type Description
Series:MXK
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:475 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.37 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.918 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)