EKMH350VND333MA63U
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EKMH350VND333MA63U PDF
Type Description
Series:KMH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:33000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):12mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:-
Ripple Current @ Low Frequency:5.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.048 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.559" (65.00mm)