53D143F016HL6
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 14000UF 16V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
53D143F016HL6 PDF
Type Description
Series:53D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:14000 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.886" Dia x 2.142" L (22.50mm x 54.40mm)