MAL203836332E3
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
MAL203836332E3 PDF
Type Description
Series:038 RSU
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.975 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)