ELXM451VSN121MQ35S
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
DataSheet
ELXM451VSN121MQ35S PDF
Type Description
Series:LXM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:120 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:820 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.1726 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)