LKG1C103MESCCK
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP IN
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LKG1C103MESCCK PDF
Type Description
Series:LKG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:3.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)