MAL209437271E3
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
DataSheet
MAL209437271E3 PDF
Type Description
Series:094 PME-SI
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):500mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.34 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:380 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)