MAL213214222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 10V AXIAL
DataSheet
MAL213214222E3 PDF
Type Description
Series:132 ALL-DIN
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):160mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia x 1.181" L (18.00mm x 30.00mm)