UAQ2D820MHD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UAQ2D820MHD PDF
Type Description
Series:UAQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:82 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:285 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:456 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)