LKG1E822MESABK
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP IN
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LKG1E822MESABK PDF
Type Description
Series:LKG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:2.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)