MAL210617153E3
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 15000UF 40V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
MAL210617153E3 PDF
Type Description
Series:106 PED-ST
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):20mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:12.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:16 mOhms
Lead Spacing:0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):3.535" (89.80mm)