200HXC1200MEFC35X35
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
200HXC1200MEFC35X35 PDF
Type Description
Series:HXC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.57 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.355 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)