LNC2V222MSEFBN
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LNC2V222MSEFBN PDF
Type Description
Series:LNC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:11.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:16.66 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):3.465" (88.00mm)