UBT2G470MHD8
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V THRU HOLE
DataSheet
UBT2G470MHD8 PDF
Type Description
Series:UBT
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:243 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:364.5 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)